Terapeuci
photo
mgr Adrianna Suchocka
Absolwentka Wydziału Fizjoterapii AWF Wrocław więcej

Terapia czaszkowo - krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa polega na bardzo delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości krzyżowej, w celu rozluźnienia struktur łączno-tkankowych, których napięcie może przysporzyć wiele kłopotów zdrowotnych.   Ważną rolę w tej terapii odgrywają powięzie – sieć krzyżujących się na różnych poziomach ciała cienkich i śliskich błon łącznotkankowych otaczających mięśnie lub grupy mięśni, a zatem mających znaczenie zarówno dla kształtu mięśni jak i ich wzajemnej przesuwalności względem siebie . Powięzie splecione są ze sobą w sposób budzący podziw np.: powięź otaczająca serce łączy się z powięzią wokół płuc, naczyń krwionośnych, najbliższych żeber  i mięśni, a pośrednio także z organami wewnętrznymi. Do tego systemu zaliczamy również więzadła, które wraz z powięziami tworzą łańcuch biokinematyczny, co sprawia, że podrażnienie w obrębie stopy może być przekazane przez cały system powięzi mięśniowych kończyny dolnej, grzbietu i szyi aż do głowy i stać się przyczyną bólów głowy. Ponieważ układ powięzi zbudowany jest z tkanki łącznej, terapia czaszkowo - krzyżowa mobilizuje do lepszej pracy wszystkie organy w których ta tkanka się znajduje. Terapia poprawia krążenie w naczyniach, ukrwienie narządów i pracę układu nerwowego. Podstawy tej terapii oparte są na anatomii i fizjologii. W tej terapii wykorzystujemy trzy fizjologiczne rytmy naszego organizmu: rytm bicia serca(puls), rytm oddechowy i rytm kranialny (tętnienia płynu mózgowo-rdzeniowego). Jej holistyczne działanie na organizm wykorzystuje zdolności samoregulacji i regeneracji organizmu.

Badania czaszki ludzkiej wykazały, że w czasie takiego cyklu obwód jej zmienia się w zakresie ok. 3 mm, natomiast w pojedynczych szwach czaszkowych amplituda ruchów wynosi ok. 0,5–0,8 mm. Fazę cyklu, w której tempo produkcji płynu mózgowo-rdzeniowego przewyższa szybkość jego wchłaniania nazywamy fleksją lub zgięciem, natomiast proces odwrotny - ekstensją czyli wyprostem. Mówimy tu o wzajemnym ruchu kości klinowej i potylicznej względem siebie. Rytm produkcji i absorpcji płynu mózgowo-rdzeniowego przebiega z częstotliwością 6 – 10 cykli/minutę. Podczas gorączki lub u dzieci nadpobudliwych rytm ten może się zwiększyć do 20 – 40 cykli/minutę, natomiast u osób chorych, wyczerpanych - spaść może do 3–4 cykli/minutę. Poprzez odpowiednie ułożenie rąk na ciele pacjenta możemy wyczuć rytm kranio-sakralny i wpłynąć na jego zwolnienie lub przyśpieszenie czyli na jego normalizację.

 

Zabieg rozpoczyna się od rozluźnienia struktur poprzecznych czyli powięzi w obrębie miednicy, przepony, górnego otworu klatki piersiowej i kości gnykowej. Następnie rozluźnia się struktury pionowe czyli stawy krzyżowo-biodrowe, połączenie lędźwiowo-krzyżowe i szczytowo-potyliczne. Końcowym etapem jest rozluźnienie opony twardej rdzenia kręgowego i mózgu. Na pełną terapię składa się cykl zabiegów od 3 do 10. Zabiegi powinny być wykonywane w odstępach 3 – 5-dniowych aż do całkowitego rozluźnieniu powięzi i uregulowania rytmu kranio-sakralnego. 

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa pomóc może w przypadku następujących problemów zdrowotnych:

 

  • Psychozy, autyzmu, kłopotów z koncentracją, zaburzeń osobowości, nadpobudliwości u dzieci i dorosłych, stresu, dysleksji, kłopotów w szkole.
  • Bólów i zawrotów głowy, migren, kłopotów ze wzrokiem i słuchem, nawracających zapaleń uszu u dzieci i dorosłych, zapalenia zatok, napięć i bólów w stawie skroniowo- żuchwowym, wybicia żuchwy, wady wymowy, zgrzytania zębami oraz wady zgryzu.
  • Bólów kręgosłupa i pleców, zapalenia korzonków, rwy kulszowej, skoliozy, bolesnego napięcia barków, wszystkich urazów powypadkowych, w tym powypadkowego urazu odgięciowego kręgosłupa i wielu innych.

 

Moment narodzin to ogromny wysiłek dla dziecka. Jego ciało jest poddawane kompresji, co może powodować nieprawidłowości w pracy układów i narządów. Metoda ta pomaga rozwiązać wiele problemów emocjonalnych i fizjologicznych u noworodków i małych dzieci. terapia czaszkowo-krzyżowa jako jedną z nielicznych metod można stosować od pierwszych dni życia dziecka. Polega na bardzo delikatnym i uwalniającym dotyku. Im wcześniej rozpoczyna się pracę tą metodą, tym większy ma ona wymiar profilaktyczny i leczniczy.

 

Terapia ma za zadanie zniwelowanie blokad i przywrócenie właściwej pulsacji, a tym samym równowagi organizmu. Przeszkolony i doświadczony terapeuta lekko masuje czaszkę, miednicę, przeponę, klatkę piersiową i kość krzyżową. Ruchy przebiegają wzdłuż naturalnych ścieżek ruchu kości czaszki. Za pomocą dotyku wyczuwa napięcia. Dociera nie tylko do blokad, ale też do samych przeżyć. Dlatego zdarza się, że podczas terapii pacjenci płaczą czy drżą. Uświadamiają sobie różne rzeczy, ale dzięki temu mogą je zmieniać, spowodować, żeby nie wpływały na teraźniejsze życie. 


Sesja terapeutyczna polega na delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki, kości krzyżowej i kręgosłupa w celu rozluźnienia struktur łącznotkankowych.  Dotyk jest bardzo łagodny, bezbolesny, dlatego terapia czaszkowo-krzyżowa polecana jest również dzieciom.. Zazwyczaj efekty odczuwalne są już po pierwszej sesji, a liczba sesji zalecanych do uzyskania optymalnego efektu terapii ustalana jest z każdym indywidualnie.